Tipy a triky25. 4. 2023

Pět tipů pro efektivní obchod a marketing v B2B

Každá společnost, která cílí na firemní zákazníky, dobře ví, že pokud jde o sales a marketing, prostředí B2B se od toho retailového (B2C) výrazně liší. Jak můžete v segmentu B2B efektivně nacházet budoucí klienty?

 

V tomto článku rozebíráme pět věcí, které se osvědčily nám samotným i našim obchodním partnerům.

1. Poznejte své zákazníky

Může to znít jako otřepané klišé, ale klíčovým faktorem sales a marketingu v B2B je jasně definovaná cílová skupina.

Víte, koho chcete oslovit? V případě, že vaše odpověď zní „všechny“, asi je někde chyba. (Pokud nejste třeba výrobce elektřiny s celorepublikovým záběrem.)

Množina vašich potenciálních zákazníků může být určená velikostí dané firmy (obratem, počtem zaměstnanců), jejím oborem nebo regionem, kde působí. Pojmenujte si ji co nejdetailněji.

Mějte jasno v tom, kdo všechno vstupuje do rozhodovacího procesu, co je pro tyto lidi důležité a co jim můžete nabídnout.

2. Personalizujte

Tento bod úzce souvisí s bodem předchozím. Manažeři jednotlivých firem právem očekávají, že nebudete jen tak neadresně „rozhazovat sítě“, ale že je oslovíte s přesně zacílenou nabídkou, která odpovídá jejich specifickým potřebám.

Kompetentní manažery s rozhodovací pravomocí zřejmě neoslníte jednorázovou 10procentní slevou ani akcí 2 + 1 zdarma.

Firmy často hledají důvěryhodného partnera pro dlouhodobou spolupráci. Záleží jim na kvalitě, spolehlivosti, zákaznické podpoře a mnohdy i na rychlosti dodání. Nerozhodují se emočně, ale racionálně a strategicky.

3. Budujte vztahy

Firemní zákazníci jsou při rozhodování o nákupu obecně skeptičtější a opatrnější než koncoví spotřebitelé. Úspěšně uzavřenému obchodu v prostředí B2B proto často předchází proces budování důvěry.

Do vztahů se tedy vyplatí investovat – třeba tím, že potenciálním klientům nabídnete hodnotný obsah, nezávazné konzultace, část svého know-how.

Výsledkem dobrých vztahů pak může být nejen dlouhodobá spolupráce a opakované objednávky, ale i to, že vás spokojený klient rád doporučí svým dalším obchodním partnerům.

4. Nabízejte řešení

„Nenabízejte produkt, ale řešení.“ Tuhle poučku už jste určitě nejednou slyšeli. Opakuje se proto, že funguje – a to zvlášť v B2B segmentu.

Produkty, které firmy nakupují, jsou pro ně pouze cestou k řešení určitého problému nebo potřeby. A pokud nějaký výrobek nebo služba řeší daný problém či potřebu kvalitně a efektivně, často jsou ochotné za ně zaplatit vyšší cenu.

Chcete uspět? Ukažte, jak váš produkt reaguje na potřeby budoucího zákazníka. Ukažte, co konkrétního mu přinese.

5. Outsourcujte

Předchozí čtyři tipy možná nezněly nijak složitě. Pravda je ale taková, že obchodní proces v B2B segmentu je čím dál náročnější.

A nejde jen o konkurenci. Firemní zákazníci dnes mají přístup k ohromnému množství informací. Díky tomu často mají už před samotným jednáním jasnou představu o tom, co chtějí a za jakých podmínek. Obchodníkům se tak zužuje manévrovací prostor.

Řada firem proto vyhledávání obchodních příležitostí a někdy i akvizici budoucích klientů přenechává spolehlivým externím partnerům. Díky outsourcingu se tak mohou soustředit na jádro svého podnikání.

 

Investovali byste 15 minut do rozvoje své firmy?

S Intedatem spolehlivě získáte nové zákazníky v ČR i ve světě. Během nezávazné schůzky vám rádi vysvětlíme, jak naše řešení funguje.

Kontaktujte nás.

 

Jaký potenciál má naše spolupráce?

Přemýšlíte, jestli by se vám vyplatilo Intedat využít?
Věnujte nám tři minuty, a budete mít jasno.

  • Zjistíme počet vašich potenciálních klientů či dodavatelů
  • Doporučíme vám vhodnou licenci
  • Vše je zdarma a bez závazků
Chci mít jasno 3 min

Proč expandovat s námi?

  • 10 let zkušeností
  • 900+ zákazníků
  • 195 zemí
  • Úspora času a peněz
  • Prověřené postupy
  • V souladu s GDPR

Co o nás říkají naši klienti?

„Zabýváme se vývojem a výrobou obalů do všech odvětví průmyslu. Pomocí Intedatu jsme oslovili potenciální zákazníky v ČR a s průběhem kampaně jsme velmi spokojeni. Z oslovených segmentů dochází poptávky a dotazy na možnosti dodávek.“

Michal Turoň

Michal Turoň
obchodní ředitel

„Specializujeme se na výrobu obráběných dílů včetně povrchových úprav. Intedat nabídl naši kapacitu strojírenským firmám v Německu a Švýcarsku. Výsledkem jsou nové zakázky přesahující 1 mil. CZK. S dalšími zákazníky jednáme.“

Lukáš Jírový

Lukáš Jírový
jednatel

„Výsledkem spolupráce s Intedatem jsem mile překvapen. Jejich přístup je profesionální. Aplikace je velmi dobrá. Usnadňuje práci s leady a má analytiku. Máme přehled, kolik firem bylo osloveno a kolik projevilo zájem o naše produkty.“

Antonín Vlček

Antonín Vlček
obchodní ředitel

Buďte první, kdo se dozví
o novinkách v Intedatu

Odesláním souhlasíte se
zpracováním osobních údajů