Tipy a triky11. 4. 2023

Tři kroky, jak přežít krizi

Dodavatelé v automobilovému průmyslu zažívají těžké časy. Navzdory optimistickým prognózám se návrat k předcovidovým dobám hojnosti zatím nekoná. Mnohé firmy tak řeší, co dál. A některé to zřejmě vyřešit nestihnou.

 

Kritický nedostatek čipů a celkové výpadky v dodavatelských řetězcích, které vedly k odstávkám výroby. Letos to mělo skončit. Ale nestalo se. Výpadky pokračují a automobilky – včetně těch tuzemských – dál ruší některé výrobní směny.

Odstávky výroby samozřejmě dopadají nejen na automobilky jako takové, ale i na jednotlivé dodavatele. Ti se navíc musí vyrovnávat s obrovským nárůstem cen materiálů a energií a s tlakem na růst mezd. A vyjednávání o cenách je s automobilkami i vlivem vysoce konkurenčního prostředí velmi tvrdé.

Řada dodavatelů v oblasti automotive proto vysloveně živoří. Dostávají se pod hranici profitability, mají problémy s cash flow, někteří dokonce krachují. O tom, že jim chybí peníze na investice a rozvoj, je skoro zbytečné mluvit.

Snadné řešení neexistuje. Přesto existují přinejmenším tři kroky, které mohou výrobní firmy nejen v automobilovém průmyslu udělat, aby dopady krize zmírnily.

1. Diverzifikujte

Diverzifikace je pojem, který si často spojujeme se světem investic. Určitě už jste slyšeli zlaté investorské pravidlo, které říká: „Nedávej všechna vejce do jednoho košíku.“

Něco podobného platí i v byznysu. Pokud je firma existenčně závislá na jednom odvětví, nebo dokonce na jednom odběrateli, logicky se v době krize dostane do velkých potíží.

Přeorientovat se na nový trh a proniknout do jiného odvětví samozřejmě není jen tak. Ale je to proveditelné, a v některých případech dokonce nezbytné.

2. Zeštíhlete

Jan Pleyer, expert na automobilový průmysl, pro Hospodářské noviny uvedl: „Cesta pro dodavatelské firmy je … jasná: zeštíhlet. Jsme v krizi, firmy musí najet na podstatu byznysu. Celá režie musí dolů, zůstat musí klíčoví zaměstnanci, talenty a lidé s velkým know-how.“

Kritické období, kterým momentálně prochází dodavatelské firmy v oboru automotive, může dříve či později nastat i v jiném oboru.

Preventivní „redukční dieta“ proto vůbec není na škodu. V praxi to například může znamenat, že firma přestane plýtvat zdroji v back office nebo platit přebujelé obchodní oddělení.

A co patří k nejúčinnějším způsobům, jak shodit nějaké to byznysové kilo?

3. Outsourcujte

Termín „outsourcing“ je byznysovou mantrou posledních let. A není to náhoda. Outsourcing firmám umožňuje soustředit se na jádro svého podnikání a neplýtvat penězi tam, kde to není nutné.

Externí partneři často dokážou díky svým zkušenostem, odborným znalostem a technologiím nabídnout nejen levnější, ale také kvalitnější služby.

Díky outsourcingu navíc mohou firmy flexibilněji reagovat na výkyvy v poptávce i na další změny na trhu. Pro období ekonomické nejistoty je to ideální řešení.

Co pro vás můžeme udělat my

V Intedatu vám rádi pomůžeme se všemi třemi kroky, o kterých jsme v článku mluvili. Jak konkrétně?

Diverzifikace

S využitím vysoce kvalitních dat a efektivních vyhledávacích algoritmů vám naši datoví specialisté připraví na míru ušitou databázi potenciálních nových zákazníků.

Můžete díky ní oslovit stovky firem v ČR i na atraktivních evropských a světových trzích, které přesně odpovídají profilu vašeho ideálního klienta.

Zeštíhlení

S naším řešením se vám náklady na obchodní činnost sníží až o 50 %. Pokud budete chtít, potenciální klienty vám nejen najdeme, ale také je vaším jménem oslovíme. Samozřejmě v jejich jazyce.

Nemusíte tak platit za interní obchodní tým. Ušetříte mimo jiné mzdové náklady, náklady na kanceláře, na vybavení, na recruitment, na zaškolení a průběžné vzdělávání apod.

A i v případě, že se potenciální klienty rozhodnete kontaktovat sami, díky špičkovým datům od Intedatu máte jistotu, že vaši obchodníci využívají své kapacity efektivně.

Outsourcing

Za 10 let praxe a během spolupráce se stovkami firem jsme nasbírali bohaté know-how, které vám rádi dáme k dispozici.

Získáte s námi aktuální kontakty na ty správné firmy a na ty správné lidi. Najdeme vám budoucí klienty i tam, kde byste to možná nečekali.

A pokud nám svěříte i proces akvizice, budete o něm mít díky naší přehledné aplikaci a pravidelným reportům dokonalý přehled. Zároveň vás ale nebudeme zatěžovat malichernostmi. Své práci rozumíme a víme, co funguje.

Chcete vědět víc?

To jsme rádi. Kontaktujte nás a vyžádejte si nezávaznou konzultaci zdarma. Těšíme se, až vás poznáme.

 

Jaký potenciál má naše spolupráce?

Přemýšlíte, jestli by se vám vyplatilo Intedat využít?
Věnujte nám tři minuty, a budete mít jasno.

  • Zjistíme počet vašich potenciálních klientů či dodavatelů
  • Doporučíme vám vhodnou licenci
  • Vše je zdarma a bez závazků
Chci mít jasno 3 min

Proč expandovat s námi?

  • 10 let zkušeností
  • 900+ zákazníků
  • 195 zemí
  • Úspora času a peněz
  • Prověřené postupy
  • V souladu s GDPR

Co o nás říkají naši klienti?

„Zabýváme se vývojem a výrobou obalů do všech odvětví průmyslu. Pomocí Intedatu jsme oslovili potenciální zákazníky v ČR a s průběhem kampaně jsme velmi spokojeni. Z oslovených segmentů dochází poptávky a dotazy na možnosti dodávek.“

Michal Turoň

Michal Turoň
obchodní ředitel

„Specializujeme se na výrobu obráběných dílů včetně povrchových úprav. Intedat nabídl naši kapacitu strojírenským firmám v Německu a Švýcarsku. Výsledkem jsou nové zakázky přesahující 1 mil. CZK. S dalšími zákazníky jednáme.“

Lukáš Jírový

Lukáš Jírový
jednatel

„Výsledkem spolupráce s Intedatem jsem mile překvapen. Jejich přístup je profesionální. Aplikace je velmi dobrá. Usnadňuje práci s leady a má analytiku. Máme přehled, kolik firem bylo osloveno a kolik projevilo zájem o naše produkty.“

Antonín Vlček

Antonín Vlček
obchodní ředitel

Buďte první, kdo se dozví
o novinkách v Intedatu

Odesláním souhlasíte se
zpracováním osobních údajů