Antidepresivum pro český průmysl
Aktuální stav ani bezprostřední vyhlídky českého průmyslu nejsou úplně pozitivní. V důsledku slabé poptávky počítají průmyslové firmy se stagnací výroby. Existuje nějaký zázračný lék, který by dokázal současný trend zvrátit?
Inspirací pro tento článek se stal komentář Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu, který se objevil na serveru Kurzy.cz.
Uvádíme z něj několik citátů (zvýraznění je od nás):
- „Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).“
- „Tuzemští výrobci zároveň ve stále větší míře evidují rušení objednávek.“
- „Dnešní čísla jsou v souladu s naším očekáváním slabší průmyslové výroby ve zbytku letošního roku, která bude brzdit českou ekonomiku.“
Problémem tedy v současné době nejsou primárně výpadky v dodavatelských řetězcích, jako tomu bylo v nedávné minulosti, ale propad na straně poptávky – nedostatek objednávek, případně jejich rušení.
Než se zamyslíme nad možnými cestami, jak situaci na úrovni jednotlivých firem řešit, dovolíme si krátce připomenout, co zmíněný index nákupních manažerů vlastně je.
Co je index nákupních manažerů (PMI®)
Index nákupních manažerů (zkratka PMI je odvozená z anglického Purchasing Managers’ Index) je významný světový ekonomický ukazatel, který měří aktivitu ve výrobním sektoru.
Jak název napovídá, index vychází z průzkumů mezi nákupními manažery vybraných firem ve víc než 40 zemích. Ti každý měsíc odpovídají na otázky o nových zakázkách, výrobě, zaměstnanosti, dodavatelských lhůtách, cenách nebo zásobách.
Index PMI se pohybuje v rozmezí od 0 do 100. Hodnota nad 50 znamená, že aktivita ve výrobním sektoru oproti předchozímu měsíci roste, zatímco hodnota pod 50 znamená, že aktivita klesá.
Obecně můžeme říct, že index PMI je velmi spolehlivým indikátorem situace ve výrobě i ve službách. A vzhledem k aktuálním číslům se chce dodat: Bohužel spolehlivým.
Existuje lék na průmyslovou depresi?
Navzdory trochu bulvárnímu titulku, který jsme zvolili, si troufáme tvrdit, že žádný zázračný všelék, který by český průmysl dostal z deprese, neexistuje.
Existují ale minimálně dva dílčí kroky, které jako ekonomické antidepresivum mohou zafungovat. Kroky, se kterými českým průmyslovým firmám můžeme pomoci. A řadě z nich už pomáháme.
1. Diverzifikujte portfolio svých klientů
Mít dlouhodobě jednoho či dva významné odběratele může být příjemné. Ovšem jen dokud všechno funguje, jak má.
V případě, že se váš velký klient, na kterého do značné míry spoléháte, dostane do problémů, je pravděpodobné, že vás minimálně částečně stáhne s sebou. A nemusí přímo zkrachovat – stačí, když utlumí výrobu a významněji klesne jeho poptávka po vašich produktech.
Funkčním řešením (podobně jako u investic) je diverzifikace.
Pokud máte navázanou spolupráci s vícero odběrateli, ideálně z různých odvětví, je mnohem větší šance, že období ekonomického poklesu zvládnete, a možná z něj dokonce vyjdete silnější.
2. Outsourcujte své obchodní aktivity
Outsourcing vám rozváže ruce, abyste se mohli naplno věnovat jádru svého podnikání. Pokud jste zástupcem výrobní firmy, je velmi pravděpodobné, že už ho v nějaké formě využíváte. Možná outsourcujete IT služby, účetnictví, úklidové služby, marketing…
Podobným způsobem můžete na externího partnera delegovat i svou obchodní činnost.
Buď můžete zvolit kompletní outsourcing, nebo využít vlastní obchodníky, ale outsourcovat identifikaci firem, které stojí za to oslovit.
Intedat není všelék. Povolený doping ale ano
Tvrdit, že naše řešení je univerzální antidepresivum pro české průmyslové podniky, bychom se neodvážili. Zkušenosti našich klientů ale ukazují, že jako prevence i včasné řešení útlumu poptávky funguje výborně.
Snadno totiž díky němu najdete potenciální obchodní partnery, kteří odpovídají vašemu profilu ideálního klienta.
A pokud budete chtít, můžete na nás svůj obchodní proces outsourcovat kompletně. Vytipované firmy vaším jménem oslovíme a vám předáme k dořešení pouze ty, které o vaše produkty projevily zájem.
Díky Intedatu mimo jiné získáte:
- přístup do špičkové, průběžně aktualizované databáze firem (až 100 milionů firem ve světě a 1,5 milionu firem v ČR)
- informace o kompetentních osobách, často včetně přímých kontaktů
- pokročilé filtrování, včetně zrcadlového výběru
- možnost propojit Intedat s vaším CRM systémem
Nové klienty jsme našli už pro víc než 900 českých firem. Rádi s tím pomůžeme i vám.
Kontaktujte nás a domluvte si nezávaznou konzultaci.
Zdroje:
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. | Kurzy.cz
- Brožura „PMI® – Přední světový ekonomický ukazatel“ (PDF)